Ať už máte doma dítko školou povinné, případně školkou povinné nebo batole, či snad novorozence, vždy je důležité rozvíjet schopnosti a dovednosti každého jedince. Podívejte se na stručné informace o různých hračkách, které právě tyto schopnosti a dovednosti velmi dobře podporují a zavzpomínejte, s jakými hračkami jste si hráli vy. Ti, kteří si s hračkami hráli například před 25 lety, pravděpodobně se dnes nestačí divit, co vše se v kamenných obchodech nebo na internetu prodává. Stačí navštívit velké hračkářství a i dospělým se někdy rozzáří oči. K čemu ale takový veliký výběr vlastně je? Na co všechno ty hračky jsou?

Schopnosti a dovednosti

I miminko, které je staré několik dnů, vnímá svět okolo a učí se, v podstatě neustále. Důležité je sledování vývojových schopností a dovedností dětí, aby se co nejdříve přišlo na případné odchýlení a dítě se mohlo včas vzdělávat tam, kde je to nejpotřebnější. Rozvíjet tyto dovednosti je také bezpochyby nutné i pro další vývoj a život dítěte. Je důležité nejen rozvíjet jemnou a hrubou motoriku, řeč, ale také smysly, tedy chuť, čich, hmat, sluch a zrak. K tomu nám pomáhají tzv. chytré hračky, se kterými se podrobněji seznámíme. Nezáleží tedy na tom, kolik vašemu dítěti je let, ale zda daná hračka bude pro dítko prospěšná, ne všechny vynálezy dnešní doby jsou vhodné nebo prospěšné.

Hračky pro nejmenší

Pro děti od narození jsou vhodné zejména hračky, které vydávají různé zvuky, čím více barev na nich dítko vidí, tím lépe, setkáváme se také s hračkami, které podporují jemnou motoriku, děti tak poznávají různé tvary i různé zvuky, různé materiály. Oblíbené u dětí jsou chytré hračky, jako dřevěná jednoduchá puzzle, kde rozpoznávají tvary jednotlivých dílků. Můžete si také vybrat od jednoduchých stavebnic, přes stolní hry, různé skládačky až po knížky pro děti. Při výběru hraček také musíme dbát na bezpečnost a být velmi obezřetní, abychom vybrali hračku, která nezpůsobí dítěti zdravotní problémy.

Hračky podporující grafomotoriku

Co je grafomotorika? Zjednodušeně řečeno to znamená, zda je dítě pohybově zdatné pro grafické výtvory, tedy malování nebo psaní. Grafomotorika se v průběhu vývoje zdokonaluje a my ji v tom můžeme významně podpořit. To zda je dítě zdatné v této oblasti, je důležité vědět před nástupem do první třídy. Předchází tomu tzv. vyšetření školní zralosti, které mimo jiné zkoumá úroveň grafomotoriky. Hraček podporující tyto schopnosti je nepřeberné množství, podívejte se na to, jaké máte možnosti při podpoře vašich dětí. Na výuku dětí můžete použít různé hmatové hračky, písmenka či číslice, podložky pro trénování psaní, ale také v podstatě obyčejné pastelky, tužky a fixy. Výběr je opravdu široký.

Hračky podporující vývoj řeči

Obor, který se zabývá tzv. narušenou komunikační schopností, tedy jakoukoliv vadou řeči, se nazývá logopedie. Hraček i pro vývoj a zdokonalování řeči je poměrně hodně a není úplně jednoduché se zorientovat. Porovnejte si proto jednotlivé produkty a zkuste odhadnout, které chytré hračky by pro vaše dítě byly nejlepší. Může se jednat o zvukové hračky, obrázkové hračky, ale také rodinné deskové hry, které nenápadně podporují nejen rozvoj řeči. Není nad to si ve volné chvíli zahrát společenskou hru s celou rodinou, včetně těch nejmenších.

Společenské hry

V dnešní době, kdy nejčastěji obklopují naše děti moderní vymoženosti jako počítače či tablety, je důležité si někdy vyhranit čas na to, aby rodina mohla být spolu. V těchto chvílích si vyzkoušejte společenské hry pro celou rodinu, které také rozvíjejí schopnosti, postřeh a logiku, nejen u starších dětí, ale také udržují mozek rodičů ve formě. Už jste si vybrali, jakou hru si zahrajete příští víkend?

Nahoru